Çantasıyla literatüre giren bir kadın – Demir Leydi’nin imaj sırrı*

Image
 
Kadın milletvekillerinin çoğu ülkede ve bizde bir elin parmaklarını geçmediği 2000’li yıllardan çok daha önce o, 80’lerde erkek egemen siyaset dünyasında kadınlığıyla fark yaratmayı bildi. İngiltere’nin tek kadın başbakanı Margaret Thatcher’in hayatını konu alan ‘Demir Lady’ filmi gösterime girerken bize bir kez daha sert politikaları ve katı duruşuyla tanınan eski başbakanın, politika dünyasında kadınsı yönünü ezmeden kişisel imajın sihrini nasıl kullandığını hatırlatıyor. 
 
 Image
 
“…Bu gece Kızıl Yıldız şifon tuvaletim, hafif makyajlanmış yüzüm ve dalgalı taranmış saçımla Batı dünyasının Demir Leydi’si olarak karşınızdayım. Evet ben bir ‘Demir Leydi’yim, herşeye rağmen demir bir yumruk olmak kötü birşey değil…” 1976’da muhafazakaların bir akşam yemeğinde yaptığı bu konuşmayla Thatcher, kıyafet, makyaj, saç gibi detaylarını vurgulayarak hem imajını parlatıyor, hem de gibi politika gibi bir alanda tabiri caizse ‘hafif’ ve ‘kadınsı’ görünen bu detayların onu kararlı ve sert bir politikacı, bir ‘Demir Leydi’ yapmaktan alıkoymadığını gösteriyor. 
 
 Image
 
Tabii ki bir moda ikonu olmak Thatcher gibi bir kadın için bile olsa çok kolay olmamış. Modacılar görevinin başlarında Thatcher’in düğüne gider gibi parlamentoya gittiğini söylüyor. Özellikle taktığı abartılı şapkalar ve pahalı mücevherlerin süslediği broşların, söylediği sözlerden daha dikkat çektiği fark edilince başbakan biraz daha sade, dingin ancak gücünü temsil eder şekilde giyinmeye özen göstermiş. Yine de Thatcher, gücü elinde bulunduranın bir kadın olduğunun altını çizmek istercesine fiyonklu bluzlarından asla vazgeçmemiş.
 
Thatcher’in adeta takma adını resmedercesine spreylerle demir sertliğinde kullandığı saçları bugün hala ikonik bir imaj olarak akıllarda.
 
 
Image
 
 
Demir Leydi’nin kullandığı birçok aksesuarın ve rengin de bir olguyu sembolize ettiği biliniyor. Bir fenomene dönüşen Asprey marka deri çantası geçtiğimiz günlerde 25 bin Pound’a bir açık arttırmada  satıldı. Çoğu fotoğraf karesinde başbakanın elinde görülen bu çantanın bir aksesuardan öte bir silah olarak kullanıldığı biliniyor.
 
Hatta Thatcher’in çantası ve onu kullanımı İngilizce sözlüğüne, literatüre ‘handbagging’ diye yeni bir kelime olarak giriyor. Sözcük, çıkışlarıyla tanınan başbakanın gücün kimde olduğunu gösterircesine elinde çantasını sıkı sıkı tutması, sinirlendiğinde masaya sertçe vurması ve işini beğenmediği vekillere ‘çantasını ortaya koyarak’ hoşnutsuzluğunu belirtmesinden ortaya çıkmış. Çoğu İngilizce sözlükte de anlamı ‘iddia etmek, rakibi saf dışı etmek veya istenmediğini belli etmek’ olarak veriliyor.
 
 Image
 
Bir aksesuarla tüm dünyaya mesaj veren, literatüre giren kadın Thatcher, stilin ve dış görünüşün her alanda ne kadar önemli olduğunu ve nasıl bir güç olarak kullanılabileceğini göstermesinin yanı sıra, erkek egemen siyaset dünyasında kadınlığından ödün vermeden de nasıl bir yerlere gelinebileceğini tüm dünyaya gösterdi. Yeni yılda yeni hedefler belirlediğimiz bu günlerde, Thatcher’in kullanıdğı bu gücün, iddianın ve kendi gibi olma becerisinin sadece günümüzdeki kadın siyasetçilere değil, hedefindeki yola baş koymak için cesaret arayan tüm kadınlara bir ilham kaynağı olması dileğiyle. Mutlu yıllar…
 
* kadinmedya.com adlı sitede yayımlanan yazımdır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s